Sortownik optyczny do zbóż


Rośliny zbożowe są wykorzystywane w celach konsumpcyjnych przede wszystkim do przerobu na mąki, kasze czy oleje. Najpopularniejsze zboża w Polsce to pszenica, żyto i jęczmień, choć do tej kategorii zaliczamy również kukurydzę, ryż, sorgo, proso, owies, pszenżyto czy orkisz. Przed poddaniem zboża obróbce należy precyzyjnie oddzielić asortyment od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń – niezastąpionym urządzeniem w tym procesie jest sortownik optyczny do zbóż SmartSort, który z każdej partii ziarna wydobywa dokładnie to, co najlepsze, przy minimalnej stracie dobrego produktu. Sortownik optyczny do usuwania zanieczyszczeń zapewnia najwyższą klasę czystości, usuwając ciała obce, uszkodzone ziarna i zboża, które nie mieszczą się w kryteriach jakości danego zakładu produkcyjnego.

Technologie zastosowane w sortownikach do zboża SmartSort

Sortownik do zbóż to specjalistyczne urządzenie wyposażone w innowacyjne technologie, których celem jest uzyskanie najwyższej czystości asortymentu. Należą do nich:

  • kamery kolorowe Cloud – dzięki najwyższej dostępnej rozdzielczości zapewniają detekcję najbardziej subtelnych defektów kolorystycznych, nawet w przypadku bardzo drobnych i lekkich zbóż,
  • oprogramowanie EagleEye – umożliwia detekcję nawet 7 różnych defektów w jednym procesie sortowania oraz separację na podstawie kształtu i rozmiaru asortymentu,
  • kamery bliskiej podczerwieni InGaAs – pozwalają na wykrycie defektów niewidzialnych dla ludzkiego oka, które różnią się właściwościami materiałowymi.

Dzięki zastosowaniu precyzyjnych technologii sortownik do usuwania zanieczyszczeń usuwa nie tylko standardowe defekty, takie jak łuski czy obce nasiona, lecz również zakażone i uszkodzone ziarna.

Korzyści z zastosowania sortownika optycznego do zbóż

Sortownik do zboża umożliwia precyzyjne oczyszczenie asortymentu, a co za tym idzie znacząco zwiększa wydajność linii produkcyjnej i eliminuje konieczność manualnego sortowania ziaren. Niektóre defekty są niewidzialne dla ludzkiego oka, dlatego separator optyczny do zbóż zapewnia nieocenione wsparcie procesu produkcji i wysokie bezpieczeństwo żywności.

Wysoka jakość asortymentu

Dzięki dopracowanej wewnętrznej architekturze i możliwości wbudowania własnych wentylatorów separator optyczny do zbóż umożliwia łatwą eliminację problemów mogących wpływać na jakość asortymentu, takich jak kurz i pył. Specjalna konstrukcja ramy redukuje też niekontrolowane odbicia ziaren, co chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Minimalizacja strat

Sortownik optyczny do zbóż jest wyposażony w solenoidowe zawory pneumatyczne o najwyższej częstotliwości interwencji, które zapewniają błyskawiczne otwieranie i zamykanie strumienia powietrza usuwającego zanieczyszczenia. Dzięki temu można znacząco zminimalizować straty dobrego asortymentu, zwłaszcza przy zastosowaniu dysz o dedykowanym rozmiarze. Dla najbardziej zanieczyszczonych zbóż możliwe jest sortowanie dwustopniowe lub resort. 

Wydajność energetyczna

Sortownik do zboża to urządzenie energooszczędne, wyposażone w ultraszybkie zawory, oświetlenie LED własnej produkcji i autorskie układy scalone. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań sortownik do zbóż zużywa minimalne ilości energii.

Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły i zamówić separator optyczny do zbóż! Oferujemy również usługi sortowania optycznego prowadzone na naszym obiekcie pokazowym.