Sortownik optyczny do bakalii


Bakalie to suszone owoce i orzechy, które stosuje się nie tylko w charakterze dodatków do ciast, lecz również jako zdrową przekąskę. Zaliczamy do nich rodzynki, suszone daktyle, figi, śliwki, żurawinę i morele, kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową, migdały oraz wszelkiego rodzaju orzechy, w tym włoskie, laskowe czy arachidowe. W przemyśle spożywczym niezwykle ważne jest staranne oddzielenie bakalii od twardych łupin, pestek i innych niejadalnych elementów – w tym celu stosuje się specjalne sortowniki optyczne przeznaczone do sortowania suszonych owoców i orzechów. W ofercie SmartSort znajduje się profesjonalny separator optyczny do bakalii, który zapewnia wydajne oczyszczanie asortymentu przy zachowaniu najwyższej jakości produktu i minimalizacji strat.

Jak działa sortownik optyczny do bakalii?

Bakalie zaliczamy do asortymentów kruchych i podatnych na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nasz sortownik optyczny do bakalii skraca czas swobodnego lotu i ogranicza odbicia wzajemne oraz odbicia od elementów konstrukcji, zmniejszając tym samym uszkodzenia, na które asortyment jest podatny podczas sortowania. 

W przypadku bakalii istotne jest również precyzyjne oddzielenie potencjalnie niebezpiecznych dla konsumenta elementów, takich jak kawałki pestek czy łupin, od jadalnej części orzecha czy suszonego owocu. Aby to osiągnąć, separator optyczny do bakalii został wyposażony w kamery kolorowe Cloud, które zapewniają najwyższą precyzję sortowania, oraz oprogramowanie EagleEye, które pozwala na detekcję nawet siedmiu różnych defektów w jednym procesie czyszczenia. Sortownik optyczny do bakalii zawiera także energooszczędne taśmy LED, które wspomagają pracę kamer poprzez optymalne oświetlenie asortymentu i tła. Separator możemy dodatkowo wyposażyć w kamery InGaAs, które umożliwiają detekcję niedostrzegalnych dla ludzkiego oka defektów.

Sortownik optyczny do bakalii to nie tylko najwyższej jakości czyszczenie asortymentu z pestek, łupin i ciał obcych, lecz również maksymalna redukcja straty dobrego materiału – wszystko za sprawą solenoidowych zaworów pneumatycznych, które zapewniają krótkie, precyzyjne strzały sprężonym powietrzem. Dzięki systemowi wewnętrznego podawania materiału od tyłu możliwy jest również resort bez zastosowania dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

Korzyści z zastosowania sortowników do bakalii SmartSort

Najważniejsze zalety stosowania separatorów do bakalii:

  • redukcja uszkodzeń mechanicznych dzięki skróceniu czasu swobodnego lotu i ograniczeniu odbić asortymentu,
  • wykrywanie defektów koloru, kształtu i rozmiaru dzięki zastosowaniu kamer kolorowych, innowacyjnego oprogramowania i inteligentnych algorytmów,
  • efektywne usuwanie niejadalnych elementów (kawałków pestek i łupin), ciał obcych czy asortymentu uszkodzonego przez insekty,
  • możliwość usuwania defektów niedostrzegalnych dla ludzkiego oka dzięki dodatkowym kamerom InGaAs,
  • większa przepustowość linii produkcyjnej,
  • minimalizacja strat dobrego produktu dzięki zaworom pneumatycznym własnego projektu,
  • gwarancja jakości i powtarzalności,
  • zachowanie norm niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły i zamówić separator optyczny do bakalii dla Twojej firmy! Oferujemy również usługi sortowania optycznego prowadzone na naszym obiekcie pokazowym.