Sortownik optyczny do fasoli


Czy wiesz, że na świecie uprawia się około 400 gatunków fasoli? W Polsce najpopularniejsza jest fasola biała (np. Piękny Jaś), czarna, czerwona (nerkowata) i fasolka szparagowa, choć rośnie również zainteresowanie innymi odmianami, takimi jak włoska fasola borlotto, meksykańska fasola pinto, francuska fasola flageolet czy indyjska fasola mung.
Aby zapewnić najwyższą czystość i bezpieczeństwo żywności, w przemyśle spożywczym stosuje się specjalne urządzenia do odrzucania asortymentu z defektami. Separator optyczny do fasoli SmartSort nie tylko sortuje produkty pod względem koloru, lecz również odrzuca asortyment, który nie spełnia wymogów dotyczących kształtu lub rozmiaru. Sortownik optyczny do fasoli może być również wykorzystywany do czyszczenia soczewicy, bobu, bobiku, łubinu, grochu i nasion innych roślin strączkowych.

Separatory optyczne do fasoli SmartSort – jak działają?

Produkty przeznaczone do spożycia muszą spełniać restrykcyjne standardy. Dotyczy to również fasoli, która musi być pozbawiona wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i ciał obcych. Sortownik optyczny do fasoli to urządzenie wspierające procesy sortowania, zapewniające powtarzalną czystość i minimalizujące straty dobrego asortymentu. Działanie separatorów bazuje na wykorzystaniu innowacyjnych technologii, dzięki którym możliwe jest precyzyjne oddzielenie dobrego produktu od uszkodzonego.

Oprogramowanie EagleEye 

Fasole to jeden z pierwszych asortymentów, dla których oprogramowanie SmartSort wzbogaciliśmy o oparty na sztucznej inteligencji moduł autoanalizy. Dzięki temu można uruchomić procesy sortowania i automatycznie ustawić wewnętrzne parametry poprzez wskazanie dobrego asortymentu i defektów na podglądzie panelu operatora. W ten sposób sortownik optyczny do fasoli może być obsługiwany nawet przez operatorów bez przeszkolenia.

Kamery kolorowe Cloud

Najwyższa rozdzielczość kamer Cloud sprawia, że separator optyczny do fasoli zapewnia najwyższą czystość i usuwa wszelkie zanieczyszczenia, takie jak nasiona innych gatunków, uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia wywołane przez insekty, przebarwienia, zmiany chorobowe czy nadgnicie. Oprogramowanie rozpoznające kształt i rozmiar umożliwia również usuwanie łodyg i patyków.

Kamery bliskiej podczerwieni InGaAs

Sortownik optyczny do fasoli możemy dodatkowo wyposażyć w kamery podczerwone, które rozpoznają uszkodzenia niewidoczne dla kamer kolorowych i ludzkiego oka, takie jak np. kamień wapienny na białej fasoli. 

Korzyści z zastosowania sortowników do fasoli SmartSort

Najważniejsze zalety stosowania separatorów do fasoli:

  • redukcja uszkodzeń mechanicznych,
  • wykrywanie defektów koloru, kształtu i rozmiaru,
  • usuwanie elementów niejadalnych i ciał obcych,
  • eliminowanie asortymentu nadgniłego i uszkodzonego przez insekty,
  • usuwanie defektów niedostrzegalnych dla ludzkiego oka,
  • redukcja strat dobrego produktu,
  • gwarancja jakości, wydajności i powtarzalności,
  • większa przepustowość linii produkcyjnej,
  • bezpieczeństwo żywności.

Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły i zamówić separator optyczny do fasoli dla Twojej firmy! Oferujemy również usługi sortowania optycznego prowadzone na naszym obiekcie pokazowym.